طرح رجیستری تلفن همراه

طرح رجیستری تلفن همراه

دسته : اخبار _ 1396/7/22

طرح احراز اصالت گوشی تلفن همراه از 28 مهرماه آغاز می شود.
مهم ترین مزایای اجرای طرح احراز اصالت گوشی تلفن همراه شامل: اطمینان از اصالت گوشی تلفن همراه؛ اطمینان از مورد تایید بودن گوشی از نظر تست های سلامت؛ اطمینان از استفاده از خدمات پس از فروش ،  راحت پیدا شدن گوشی های گم شده، استیفای حقوق مالیات و عوارض دولت؛ افزایش امنیت مبادی و مرزهای کشور به جهت از بین رفتن قاچاق؛ حمایت از تولید داخل و فعال اقتصاد رسمی است.
اصالت تلفن همراه ناظر بر جنبه‌های مختلفی است از جمله: گذراندن تست‌های مربوط به سلامت، برخورداری تجهیز از خدمات پس از فروش، اطمینان از نو و یا دسته دوم بودن تجهیز و ... . بدین ترتیب تنها تجهیزاتی مجوز واردات دریافت می‌کنند که تست‌های لازم بر روی آنها انجام شده باشد و همچنین یک شرکت گارانتی کننده ملزم به ارائه خدمات پس از فروش به آن تجهیز باشد. در هنگام خرید نیز امکان بررسی اصالت تجهیز وجود دارد و خریدار می‌تواند با اطمینان نسبت به خرید تجهیز مورد نظر خود اقدام کند.

با اجرای طرح احراز اصالت گوشی تلفن همراه، تنها تجهیزاتی مجوز واردات دریافت می‌کنند که تست‌ سلامت (SAR) بر روی آنها انجام شده و مورد تأیید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی باشد. این در حالیست که گوشی قاچاق بدون انجام تست سلامت وارد کشور می‌شود و ممکن است باعث بروز خطرات جدی بر روی سلامت در دراز مدت شود.در بازار موبایل، مشاهده شده است که یک تجهیز کارکرده را بعنوان تجهیز نو و آکبند به مشتری می‌فروشند. با اجرای طرح، در آینده نزدیک این قابلیت برای خریدار وجود دارد که از اصالت تجهیز اطمینان یابد. بنابراین با بررسی اصالت تجهیز از طریق پیامک و یا کد دستوری USSD، پیغامی برای خریدار ارسال می‌شود که در آن علاوه بر اطلاعات فنی و مدل تجهیز، شرکت گارانتی‌کننده معرفی می‌شود و نو و یا دسته دوم بودم تجهیز نیز در آن پیغام برای فرد تبیین می‌شود.
حداقل مزایای طرح برای اصناف عبارت است از:
واحدهای صنفی علاقه مند هستند کالاهایی که در واحدهایشان ارائه می دهند دارای شناسنامه و اصالت باشد و اساسا شفافیت خواسته اصناف است. بنابراین اجرای طرح رجیستری قطعا خواسته واحد صنفی است.
منبع: فارس نیوز